Kuulkaas enot. Nyt kerrotaan heti kättelyssä, että Espoo ei voita vuoden Yöruokakaupungin titteliä. Sen verran masentuneita Juho & Jaakkima ovat olleet tämänkin jakson kuvausten jälkeen. Luvassa siis käynti Espoon keskuksen rautatieaseman pikkutorilla sijaitsevassa kärrygrillissä. Jolla ei ole edes nimeä. Mutta onneksi Juho keksi sellaisen.






















Tylsää, niin tylsää. Jaakiman? jaarittelut liian pitkiä, antakaa sille joku ohjelma niin ei tarvitse kuunella sen kinuamista päästä ääneen joka jaksossa.
Itse ainakin pidän Jaakkiman höpöttelyistä. Ihan testauksen arvoselta paikalta näytti mutta välissä sattuu olemaan peitto ja 800km.
Oliko toi oikeusjuttu pelkkää läppää vai iha totta?
Ja tulkaa jo vantaalle, täällä on sentää jonkinlaista yöelämää havaittavissa.
Viikonloppuisin hyvinkin pitkään auki. Roskakori yleensä ollut. Samassa paikassa ollut ainakin sen 2 vuotta mitä itse olen keskuksessa asunut. Parasta kännisapuskaa mitä Espoosta saa.
se on espoon keskus koska se on keskellä espoota
keskusta on sitte ihan eri asia ja sitähän ei epsoosta löydy..
@boring: Sorry. Olin kylmissäni ja tiesin jo x-kymmenen Yöruokaa-jakson kuvaamisen kokemuksella, että tuolla oltaisiin koko loppuilta etsimässä vierasta. Sen vuoksi Juho sai kestää meikäläisen ehdottelua vieraskandidaattien pulan ratkaisemiseksi.
@Syöruokaa: Käsittääkseni Soukan suunnalta ei ainakaan tähän päivään mennessä ole mitään tutkintapyyntöä/rikosilmoitusta tehty. Tuottaja tosin sai tiukkasanaisen puhelun jakson ilmestymisen jälkeen, jossa Poliisilla uhkailtiin. Mutta aikaahan ne ottaa, kun poliisisedilläkään ei ole tarpeeksi resursseja hoitaa pahoinpitelyitä ja puukotuksiakaan. Siinä tuohtuneen nakkikioskin omistajan pahastuminen ei vältsiin ole ykkösprioriteetti.
@Turu: Ollankin jo huomattu, että Espoon kännisapuskakriteerit ei ole kovin korkeatasoiset.
-Jaakkima-
Möskään 70-luvulla ei osattu rakentaa = tasakattoiset hometalot.
Vähän huonon paikat otitte vieraiden kyttäämiseen. Veikkaan että ihan lähistöltä (Entressen edestä tai siitä ylikulkusillalta) olis löytyny muutama ohikulkija enemmän.
Voin sanoa ettei espoossa selviä ilman autoa. Tosin kännissä ei saa ajaa. Nälkä mikä ihana tekosyy. (LÄPPÄ LÄPPÄ)
MacDonalds + snacky = kyllä sillä selviää.
Itsekkin vetoan ylhäällä mainittuun että huonon kyttäyspaikan otitte. Tuosta kohin kukaan juuri ikinä liiku vaan juuri ylikulkusillalta,toiselta puolelta asemaa tai Entressen edestä olisi löytyny moninkerroin edemmän nälkäsiä suita.
Monta kertaa olen ohi kävellyt, mutta vielä en ole poikennut.
Ehkä joskus.
Ja läppähän se ylikulkusillan katto oli, mutta sanonpa nyt kuitenkin tosikkona, että siellä katossa on sellainen kivikuvio, eikä ruskeita läikkiä.
Espoon keskustaa ei edes espoolaiset halua mieltää miksikään keskukseksi. Ainakaan ne, jotka asuvat itä-Espoossa akselilla Leppävaara-Tapiola-Otaniemi. Kun puhutaan stadiin tai keskustaan lähtemisestä, tarkoitetaan automaattisesti Helsingin keskustaa.
Jos vielä Yöruokaa jaksaa tätä Espoon saastaista maata kiertää, niin Leppävaaran aseman lähimaastossa (“kauppakeskus” Gallerian puolella, Osuuspankin vieressä) sijaitsevasta grillistä olisi hauska nähdä jakso. Nimi taitaa olla “Tuyen Grilli”.
Espoolaiset hävetkää! Mä niin nauran teille.
Antakaa Jaakkimalle mikki tai tekstittäkää, ei kuule. Alussa siis.
Niin, grilli taitaa olla su-to auki 11:een saakka. Tämä rajoittaa arkista yöruokailua ainoassa tapauksessa, jolloin se käytännössä itselleni saattaisi Espoon asemalla juolahtaa mieleen eli tultaessa illalla pääradalta yhdellä vaihdolla Espooseen n. vartin yli 11.
Kyttäyspaikka oli kyllä aika toivoton, sillä Alkon siirryttyä taannoin “vesivahinkoisen” ylikulkusillan alta viereiseen Entresseen on torin liepeillä ollut autiota.
Aijai pojat, menitte sitten aseman väärälle puolelle kyttäämään vieraita. Toisella puolella on huomattavasti enemmän liikennettä niin päiväs kuin iltas aikaankin.
Olisitte soittaneet sille entiselle MoonTV:n peliarvostelijalle josta ei enää puhuta, jätkähän on töissä about 50 metrin päässä kyseistä grillistä.
Eipä kovin houkuttelevalta paikalta tuokaan näyttänyt.
nyt uutta jaksoa jo
Alkaa ote lepsua teillä. Boksit on unohdettu kokonaan ja missäs uutta jaksoa?
Joo itseänikin on häirinnyt tuo Boksien katoaminen
Joo me nimenomaan olemme “unohtaneet” tehdä bokseja, vanhoiksi ollaan tultu.
Jarkko, älä viitti olla sarkastisen ilkeä! Ihan asiallisesti olemme tässä ihmetelleet boksien ja tiettyjen jaksojen puuttumisen.
@Petrus: Kärsimme toistaiseksi tuotannollisista ongelmista pääeditoijamme jäätyä kakkoseksi yhteentörmäyksessä auton kanssa. Tästä johtuen joitain julkaisuja on tilapäisesti karsittu.
@petrus
Se on mun rooli täällä, ei saa ottaa itseensä.
Kyllä minäkin mielelläni katsoisin joka viikko Yöruokaa-ohjelmaa, mutta Juho on kiireinen kaveri ja kaiken lisäksi lienee vieläkin ulkomailla, niin tämä huomattavasti vaikuttaa kuvaustahtiin.
Oisko sijainen mitään?
Ei. Koska on vain yksi Juho.
Ehdottaisin et kävisitte ylästönpizza Muhista tervehtimässä Ylästön Grillillä!