Assembly, tuo tietokonenörttien kokoontumispaikka numero yksi on kiinnittänyt huomiotamme jo pitkään, joten aika oli kypsä käydä porukalla tarkistamassa, mikä homman nimi oikein on. Siispä tiukka Gamer-taistelukaksikkomme lähetettiin tehtävään. Materiaalia tapahtumasta tuli niin paljon, että päätimme tarjoilla sen teille kahdessa osassa. Tässä ensimmäisessä osassa tutkitaan millaisia ihmisiä ylipäätään tapahtumasta löytyy, miten rakkaus herää ja tutustutaan lähemmin naiskauneuteen. Seuraavassa osassa, joka ilmestyy 3-4 päivää myöhemmin, tarkastellaankin sitten ihan jotain muuta.






















MoonTV:n eeppiset spessut jatkuu
Napavitunkymppi oli melko huikea ylläriveto, ihmetyttää tosin se yks urpo jolla avovaimo ja lähti vonkumaan seksiä tältä kauniilta sinkkuneitoselta
Hyvää häröilyä kaikinpuolin ja kiperiä kysymyksiä nörteille, tätä lisää eli innolla kakkososaa odotellen.
Jarkolla oli krapula?
Riikka on helmi!
Noinko helppoa se pariutuminen on tänä päivänä? Minun nuoruudessani piti soittaa tytölle lankapuhelimella, ja puhelimeen vastasi tietysti tytön isä. Voe mahoton paekka.
@Metsämies
Kyllä, menin sitten krapulassa tuonne ja kokemus oli sitäkin kamalampi.
Hikoilin tuon päivän aikana 4 t-paitaa haiseviksi.
Pieni morkkis on, olisin voinut olla paljon valovoimaisempi mutta onneksi pomo oli mukana ja olisi varmasti enemmän minua potkinut jos esitykseni olisi ollut vielä väsyneempi.
No seuraavassa osassa näkynee osuus johon keskitin energiani.
jestas mitä skeidaa
@Jaska: Onneksi sinulle on vaihtoehto!
http://www.suomitv.fi/nettitv
Huomasittekos… PC:lläkin voi pelaa…. Joko saadaan PC-arvosteluja?
@tege
ette saa.
Aivan loistavaa työtä pojat. Mukavan rentoa ja mahtavaa parisuhteiden muodostamista.
Näin tege kirjoittaa toisaalla.
“Mä näinkin too pellet siellä. Teki mieli mennä sanomaan pari valittua sanaa mutta oli lähetys kesken.”
Hyvä, että joku osaa postaa.
Olipas riman alitus. Ettei nyt yritettäis vaan hyppiä Sachan kenkiin ja leikitä olevansa Rantarockissa/DBTL:ssä? Jätkistä näki kilometrin päähän että väkisin yritetään olla hauskoja. Mikään ei tullu luonnostaan ja epävarmuus paistoi poikien kasvoilta.
Älkää yrittäkö väkisin, olkaa omia itsejänne.
Hyvää settiä maltan tuskin odottaa kakkos osaa.
Tegeä vielä harmittaa kun ei päässy moontv:lle
Jakso melkein ylittää yöruokaa ohjelman tason ja se on jo korkealla! Odotan innolla toista osaa! btw. minkä värinen on paloauto
Koko uuden Moontv:een paras jakso
Se kuka postaa noita tege juttuja niin voisi tarkistaa faktat ja sitten miettiä. Jonnet menkää pois webistä niin ei satu se irl kun se tulee teen. ::smoke
@keke
kommmentoin keken postausta koska sen maku jäi suuhun ja maistelin sitä puoliunisesa tilassa. En täysin tyrmää Keken mielipidettä sillä kyllähän tässä on selvästi Sachmaista otetta, onko se tahallaan apinoitu? Ehdottomasti ei!
Kun lähdin Assemblyille niin omat tiedot tapahtumasta oli minimalistiset, ajattelin vain että kohtaisin CS:ää hakkaavia nörttejä toisena perään. Näistä lähtökohdista sitten piti alkaa miettimään että mitä ihmettä voi jutella näiden ihmishirviöiden kanssa, sillä haastatteluja oli saatava kuitenkin. Krapulaiseen mieleeni tuli vain tietokoneet ja porno, joka lienee kova sana näidenkin harrastajien keskuudessa, Rainella taisi olla samanlainen tilanne aiheiden kanssa. Voi siis sanoa että olimme hyvinkin eksyneitä tuolla ja kotiläksyt oli tekemättä, joten ajattelimme sitten heittää leikiksi.
Meininki on ihan rentoa tuolla ja kiitos niille monille Assembly-kävijöille jotka hetken meidän idioottimaisuuksia jaksoi. Suurin osa mielellään kertoi miten paljon on pornoa koneella yms. mitä kysyimmekään.
Lienee täysin mahdotonta ravistaa Sachan kummitusta harteilta, sillä wanhan MoonTV:n sekoilu kulminoitui juuri tuohon RantaRock-spesiaaliin joka on mahdollista vieläkin katsoa Youtubesta. Tiedän vain että itse olen pyrkinyt olemaan mahdollisimman paljon oma itseni näissä ohjelmissa ja pyrkinyt välttämään apinointia ja wanhojen kasvojen maneereja, mutta nyt ilmeisesti yhtymäkohtia oli liikaa.
Rakkaudella,
Jarkkonne
Tege, http://images.encyclopediadramatica.com/images/thumb/2/28/Spongebob_Just_One_Bite_U_MAD.jpg/800px-Spongebob_Just_One_Bite_U_MAD.jpg
Jarkko: Jep, Sacha on teidän MoonTv-ihmisten kirous varmasti ikuisesti:) Kiitos asiallisesta vastauksesta ja tsemppiä jatkossa!
Jarkon kommentista herää itselleni yksi kysymys kaikkia katsojia varten: mitä jos tämän kanavan nimi ei olisikaan MoonTV? Lienee jo kaikille selvää että nykyinen MoonTV ei ole mikään “MoonTV ’97-’03: The After Years” launchi, jossa nykyisin jo hieman rauhoittuneet ja perheellistyneet vanhat naamat nostalgiahumuissa tekisivät settiä. Voitaisiinhan me olla olemassa millä tahansa nimellä ja onhan se lopulta pelkkä kirous olla siinä oletuksessa, että yritetään tehdä jotain jo tehtyä vain uudelleen. Raportithan olivat vanhan Moonin yksi legendaarisimpia juttuja ja on toki täysin ymmärrettävää, että tästä johtuen vertausten ja esikuvien hakeminen tulee mieleen ihan luonnostaan. Ja tämähän koskee ihan kaikkia formaatteja ja ohjelmatyylejä, joita jo vanhallakin Moonilla nähtiin. Ketään ei kuitenkaan pyri eikä halua olla mikään tämän vuosikymmenen versio vanhan kanavan kasvoista, vaan periaatteena on tehdä sillä periytyneellä asenteella (tai asenteettomuudella) tuotantoa, jota tuskin valtavirtamedia tänä päivänä esittäisi. Isoimpana haastajana meillä ei ole kilpailevat tv-kanavat kuten aikanaan vielä antenniverkossa oli, vaan nykyään meillä on jo koko maailma webin takia. Se luo suhteettoman suurta kilpailua, jonka rahkeisiin on vain pakko vastata parhaansa mukaan. Joskus se toimii, joskus ei, mutta niin se on kaikilla nettituotajilla.
Mitä tähän jaksoon tulee niin me Jarkon kanssa emme siis ole mitenkään alan harrastajia, joten faktapitoista ja informatiivista tietopakettia tapahtumasta on turha odottaa. Tämän vuoksi spessu (oikeastaan kaikki julkaistut spessut) on pitkälti lennossa heitettyä tajunnanvirtaa, minkä voin myöntää itsekin tulevan ajoittain ulos helvetin tönkösti kun tyhjästä pitäisi luoda ainekset jollekin.
MoonTV Behind the Scenes 2010 päättyy tähän.
Itse pidin tästä jaksosta todella paljon ja mitä tuohon ”Heitetään lennosta vaa” tms. Niin se toimii todella hyvin teillä. Jatkakaa samaan malliin! tege is mad.
Tege voisit mennä kattomaan sitä animeas.
Erittäin hyvä jakso! Moar!
@julmiZ tarkoitat varmaan animua.
olipas tymä ohjelma
Oikein viihdyttävää tosin ehkä hieman liian tuomitsevaa journalismia.
Jos tämä oli tuomitsevaa, odottakaa 2. osaa!
laatuspessu tuttuun tyyliin!!
HYVÄ RADI:DDDD
SuomiTV:ltä näkyy Fort Boyard!! Taidankin jättää MoonTV:n kirjanmerkeissä finskatelkkarin jälkeen.
Loistava jakso. Kerkesin jo toivoa jotain assy juttuu tutkaparilta ja täällähän se odotti!
Taiteiden yöhön?
Kakkososaa jo kehiin prkl!
Kakkososa tulee, kuten sanottua, 3-4 päivän päästä (ke-to paikkeilla). Meillä kun muutenkin tehdään parhaillaan ylitöitä asian suhteen, niin yrittäkää kestää sen aikaa. Toivottavasti tsekkaatte mainoksetkin, ostatte paljon tuotteita/palveluita/jne. meidän mainostajilta niin saadaan rahhoo tulevaisuudessa tehdä näitä nopeammin ja enemmän.
Jaahas pitääskös tästä pistää vähän palautetta tuonne Moontv:lle. Koska tuntuu, että itse juontajillakin on ala-arvoiset setit menossa.
En näe mitään syytä miksei PC-pelejä voida ottaa mukaan arvosteluihin. Lisäksi animun katseleminen ei liity asiaan mitenkään.
Turha vedota mihinkään katkeruuteen. Kukattaa tuo kun verrataan asiaan johon juontajat eivät itse osaa edes vastata.
Katson MoonTV:stä aina nämä spesiaalit sekä Yöruokaa-ohjelmat.
Spesiaalit ovat suosikkejani.
Tähän PC-asiaan on vastattu jo ties kuinka monilla syillä, joten nappaa nyt trollisnacksisi tai gtfo: minä tai Jarkko emme pelaa PC’llä muutenkaan, PC’lle julkaistaan tänä päivänä todella vähän isoja julkaisuja tai oikeastaan mitään (yksi Starcraft tai WoW lisäri vuodessa ei riitä) ja Gamer on muutenkin konsolikeskeinen ohjelma vielä näillä näkymin ja hyvin pitkään. Animu on jees.
PC-sisältöistä ohjelmaa tosin suunnitellaan ihan Gamerista erillään, joten jos satut olemaan heppu, joka tietää kaiken kyseisistä laitteista – ja jonka lempinimessä ei ole neljää kirjainta joista kaksi on konsonantteja (kuten T & G), niin pistä meille ihmeessä esittelyvideota itsestäsi (rekry@moontv.fi). Täysi-ikäisyys on vahva plussa, yli-ikäisyys iso miinus. Esiintymisvarmuutta tarvitaan samaten kuin pääkaupunkiseudulla asumista. Ei tuu niin hintavia taksimatkoja kun lähtee sitten kotiin kaikista edustusreissu-ryyppäjäisistä ja shampanjabileistä.
Niin ja vielä – termiä “heppu” ei kannata ajatella sukupuolirajoitteisesti. Eli jos olet tosi håttis nörttityttö, niin ota kans yhteyttä. Kuva ois kiva.
Voisitteko postaa nuo syyt sitten niin voin olla hiljaa. Lisäksi tulen antamaan tästä vielä palautetta kun tiettyjä henkilöitä tuollein dissataan.
Pelkät GTFO kuvat tai muut eivät ole syitä!
http://www.andrew.cmu.edu/user/jgeist/omg/Ray_Can_t_See_Shit.jpg
I rest my case.
Woah tuo Riikka! Ihana pörröpää<3 Tarjoaisin savukkeen tai kaksi samointein vaikka kahvikupin kera. Viimeksi olin assyilla 4v sitten eikä sielä silloin montaa tyttöä näkynyt. Jos sitä ensi vuonna….
Muutenkin ihan jepa pätkä. Kakkos osaa odotellessa
ps. Tege voisi painella takaisin sinne muropaketin puolelle kitisemään
Voiks PC:llä pelata?!?
4 vuotta sitten tuli oltua kyseisessä tapahtumassa ja tätä katsellessa tuli kyllä hyviä muistoja mieleen, toista episodia venaillessa..
uudelle moontv:lle pelkkää hyvää. toivottavasti kanavalle eksyy lisää räväköitä juontajia, jotka tekevät entistä enemmän ohjelmia myös studion/”studion” ulkopuolella tavan pulliaisten keskuudessa.
dösällä stadi-tampere välille spesiaali, jossa keskitytään brenkutteluun ja natiivien kanssa läpändeerin vaihteluun.
TAI
oisko mitään joku ‘täällä runkkaan/palaa spliffini/kurkin nättien tyttöjen (+18v!!!) ikkunoihin/täältä dyykkaan ruokani, koska näikn kerran internetissä Marko Repairsin dyykkausvihjeitä — jossa käsiteltäs spotteja eri puolilla stadia, jossa juontajat/kuvaajat/leikkaajat ovat käyneet vääntämässä törtsyt. tai muuta
impi_LAURI
Nauroin vedet silmissä koko jakson läpi. Olen vanhankin MoonTV:n fani, mutta uusikin osuu maaliinsa hyvin.
Ei sillä ole väliä ketä verrataan ja mihin. Pääasia on, että tekee täysillä sitä minkä kokee oikeaksi ja muut saa mussuttaa.
Loistavaa, kiinnostavaa, huumoririkasta settiä! Kiithoos jäpät!
Rainen Nin-paita rokkaa!
En noita muita kommentteja lukaissut aivan kokonaan läpi, joten varmasti monet niistä asioista, jotka tulen mainitsemaan, on jo mainittu aiemmin. Samapa tuo:
Ensinnäkin juontajat eivät olleet ainoastaan lapsellisia, vaan ainakin tämä partasuu osasi olla samaan aikaan jopa täydellinen pelle, ainakin jakson toisessa osassa. Miestä kuvotti sanomansa mukaan istua muutama tunti konsolipelin ääressä (kertoo muuten jo paljon ihmisestä, että on ostanut konsolin, eli toisin sanoen on ostanut valtavalla ylihinnalla myytävää alitehoista rautaa, jotta saa pelata pelejä minimiasetuksilla). PC:illään istuvat ihmiset tapahtumassa kuulemma kuvottivat häntä.
Oivoi. Ei taitaisi toimistotyö sopia tälle ihmiselle, kun koko ajan pitäisi olla ainakin lukemastani kommentista päätellen vaihtamassa uutta T-paitaa WC-tiloissa.
Sitten nämä porno-, homoseksi- ja tyttöystäväkysymykset: aika kauheaa katsottavaa. Huumorin taso on kuin suoraan yläasteelta, ja tuollaista roskaa tuskin kuulisi edes ammattikoulun käytävillä näin nykypäivänä. Onneksi ainakin pornokyselyissä rennot vastaajat pelastivat tunnelmaa hieman, mutteivät hekään saaneet haastattelijoita ammattimaisemman näköisiksi omilla puheillaan.
Homoseksikysymykset olivat hieman arveluttavia, ja niistä jäi sellainen maku suuhun, että kyselijät eivät odottaneet vastaajien varmasti ainakaan olevan homoseksuaaleja. Mitä jos olivatkin?
Ja sitten voidaan siirtyä Napavitunkymppi-kanavaan (näinkö se kirjoitettiin?) ja siihen liittyneisiin “haastatteluihin”. Ajattelitteko te ollenkaan, miten nololta ja omituiselta kysymys “Haluaisitko tyttöystävän?” tuolla tavalla ja tuollaisessa ympäristössä kysyttynä voi tuntua teiniltä. Jotkut nuoret, joilta tätä kysymystä kyselitte, vaikuttivat erityisen vaivaantuneila; mitä, jos he olivatkin sosiaalipelkoisia? Tuo yksi kysymys on voinut valvottaa heitä yön jos toisenkin (vaikka ei sillä, että ne olisivat Assemblyllä varmaan paljoa nukkuneetkaan).
Sitten tuo Armanin taistelu. Taas tämän yhden partasuun huumori oli niin ala-arvoista ja yläastemaista, ettei voi kuin tuntea myötähäpeää. “Vedä rakkaudella”, voi jumalauta sentään. Just joo.
Jaa, siinäpä taisi olla kaikki. Eikä kun hei, vielä yksi juttu: onko tekopyhempää kuin haukkua PC-käyttäjiä ensin oikein olan takaa ja sitten mennä Jimms PC storelle, joka sattuu olemaan kanavan sponsori, ja puhua täällä PC:istä oikein asiallisesti, lukuun ottamatta “RÄJÄHTÄKÖ SE?” -kysymystä. Joo, siinäpä kaikki tältä erää.
En lukenut, mutta oletan että kehuit.
Kiitos siis palautteesta.
Rakkaudella,
Jarkkosi